OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Doom metal mám velmi ráda. Je však mnohdy obtížné, vystihnout v něm onu tenkou hranici mezi melancholií x prvoplánovitou uplakaností, hranici mezi niterními pocity x povrchní „ždímačkou“ citů. DAYLIGHT DIES stojí na pomezí a svou novou deskou „Lost To The Living“ se na něm snaží balancovat s přesností cirkusové artistky. Není to však jen přesnost, co dělá třetí řadovou desku nadějných Američanů zajímavou. Střídání posmutnělých doomových melodií, strhujících vyhrávek i deathmetalových pasáží povyšuje „Lost To The Living“ na desku, která baví celou svou délkou.
Do prvních tónů „Cathedral“ se postupně zaposlouchávám a ačkoliv začátek příliš nenadchne, příjemné melodické pasáže, jemnější kytary a celková melancholická nálada mi nakonec pohladila (d)uši. Skladba se mi líbila s každým poslechem více a nyní mohu říct, že patří k těm nejoblíbenějším na desce. „A Portrait In White“ si můžeme pamatovat jako první samostatně vydaný singl. Z textové stránky rozhodně patří mezi ty zdařilejší:
".......Empty is this life
a portrait, painted all in white
a conclusion which was written
in words that failed to define"
Mrazivý začátek „A Subtle Violence“ otevírá skladbu, jakožto jednu z těch agresivnějších. DAYLIGHT DIES jsou skupinou, která si nepotrpí na dlouhé texty. Jejich hudba je dost emotivní sama o sobě. Také díky tomu instrumentální věci Američanům rozhodně neubírají na kvalitě. To ukazují v „And A Slow Surrender“ - skladbě, která mě naprosto okouzlila. Kradmo přechází z „A Subtle Violence“ a chytře zklidňuje její agresivní atmosféru. Určitě se řadí k nejpovedenějším na „Lost To The Living“. Konec s melodickou pasáží (hlavně její začátek) pak působí jako oslnivá hvězda, když všechna „daylight dies“. Kdo však spočítá, kdo spočítá a změří hvězdy na artistově dceři
Střed desky je věnován něžné „At A Loss“, charakteristické především jemnějším vokálem a také melancholickou zastřeností evokující KATATONII. „Woke Up Lost“ přespříliš nezaujme... sekunduje jí „Descending“, která sfoukne pěnu a přitvrdí. Závěr desky je obecně důležitý - neměl by nudit, musí v něm být nápad. Měl by desku celistvě uzavřít a přesto ponechat místo pro to „nevyřčené“, popřípadě nakopnout k dalšímu poslechu. Z těchto hledisek DAYLIGHT DIES finišují opravdu stylově, a to skvělou energickou tečkou s názvem „ The Morning Light“.
Pokud máte rádi SWALLOW THE SUN - někdy melancholicky niterní, jindy s míně agresivnějším přístupem - budete s DAYLIGHT DIES spokojeni. Pár podobností najdeme i s OPETH nebo již zmíněnou KATATONIÍ. „Lost To The Living“ je velmi příjemnou deskou, která v pravý čas střídá různé polohy, takže na první poslechy (a snad i na ty další) rozhodně nenudí. Není to sice nic nového pod sluncem (no ehm -pod sluncem-), ačkoliv by právě DAYLIGHT DIES mohli mít na to, vnést do doom/death vod trošku slanější vlnku.
Příjemně melancholická, ale ne uplakaná deska, která celou svou délkou nenudí.
8 / 10
Nathan Ellis
- vokál
Barre Gambling
- kytara
Charlie Shackelford
- kytara
Egan O'Rourke
- baskytara
Jesse Haff
- bicí
1. Cathedral
2. A Portrait in White
3. A Subtle Violence
4. And A Slow Surrender
5. At A Loss
6. Woke Up Lost
7. Descending
8. Last Alone
9. The Morning Light
Lost To The Living (2008)
A Portrait In White (Single) (2008)
Dismantling Devotion (2006)
Live from the Relapse Contamination Festival (2005)
No Reply (2002)
Idle (EP) (2000)
The Long Forgotten (demo) (1999)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 51:28
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.